Veurne |
Divisor Vertical
Urocze miasteczko usytuowane w prowincji Zachodnia Flandria w pobliżu francuskiej granicy. Jego historia zaczęła się w 877 roku. Wtedy to po raz pierwszy zostało wymienione jako własność opactwa w Saint-Omer. W roku 890 Veurne włączono w łańcuch fortyfikacji mających uchronić wybrzeże Flandrii przed najazdami Wikingów. Prawa miejskie Furne, bo tak brzmi jego francuska nazwa, otrzymało w XII wieku.
|
W tym samym wieku rozpoczął się prawdziwy rozkwit miasta. Stało się to za sprawą wracającego z wyprawy krzyżowej Roberta II Flandryjskiego, który złożył w miejscowym kościele relikwie Świętego Krzyża. Uczyniło to z Veurne ważne miejsce kultu, do którego przez setki lat przybywali pielgrzymi z całego świata. W drugiej połowie XVII wieku okolice te zostały dotknięte wojnami, które prowadził Ludwik XIV. Jego nadworny budowniczy fortyfikacji Vauban wybudował ciężkie umocnienia wokół miasta. Część z nich pozostał tu do dziś. W czasie I Wojny Światowej miasto znajdowało się w ostatniej części Belgii, która nie była okupowana przez Niemców. Tutaj urzędował król Albert I.
Divisor Vertical
AyuntamientoTo jedna z głównych atrakcji miasta. Usytuowany w północno-zachodniej części rynku budynek, ujmujący połączeniem gotyku i renesansu, powstawał w latach 1596-1612. Uroku dodaje loggia wybudowana z niebieskiego kamienia i dodatkowo dekorowana złoceniami.
Wnętrze budynku skrywa muzeum, które nie koncentruje się na polach bitew czy działaniach wojennych, ale na życiu żołnierzy, mieszkańców, lekarzy, pielęgniarek w tzw. sektorze belgijskim, ostatnim skrawku Belgii, który nie był okupowany podczas I Wojny Światowej przez wojska Niemieckie.
|
Muzeum opowiada tę historię za pomocą mediów oraz tradycyjnych metod wystawienniczych.
Divisor Vertical
Ratusz łączy się, poprzez przejście łukowe, z dawnym pałacem sprawiedliwości. Współcześnie mieści się tu biuro informacji turystycznej.
Budynek powstał w stylu surowego klasycyzmu. Świadczą o tym symetryczne filary oraz długie, prostokątne okna. W niszach nad wejściem do budynku umieszczono rzeźby. Do budynku przylega wspaniała dzwonnica, zwana również Wieżą Cecylii. Symbolizuje ona administracyjne połączenie miasta i regionu Veurne-Ambacht, które miało miejsce w 1586 roku.
|
Późnogotyckie dekoracje na kwadratowej podstawie oraz ośmioboczna nadbudowa z żółtej cegły stanowią wyraźny kontrast z krajobrazem i wczesnobarokowym zwieńczeniem dzwonnicy. Budowlę ukończono w 1628 roku. W roku 1999 została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pawilon hiszpański to budynek wybudowany w stylu gotyku. Dawniej mieścił się tu ratusz miejski. W XVII wieku służył oficerom hiszpańskim jako kwatera główna.
Budynek nie jest udostępniany do zwiedzania. Otwiera się go jedynie na czas organizowanych tutaj wystaw. |
Dawna hala miejska została zbudowana w 1615 roku na starym kanale. Oryginalnie fasada znajdowała się cztery metry dalej. W 1861 roku budynek, który był następnie wykorzystywany jako teatr, został odnowiony przez architekta Croquison. W 1895 roku architekt miasta Józef Vick przebudował elewację.
W czasie II Wojny Światowej budynek został poważnie uszkodzony. Każdego lata odbywają się tu wystawy czasowe, na których prezentowane są także prace artystów z Furnes i okolic. Budynek ten nie jest jednak otwarty dla turystów.
W czasie II Wojny Światowej budynek został poważnie uszkodzony. Każdego lata odbywają się tu wystawy czasowe, na których prezentowane są także prace artystów z Furnes i okolic. Budynek ten nie jest jednak otwarty dla turystów.
Divisor Vertical
Iglesia de Santa Walburga
Świątynia skryta za dawnym budynkiem sądu, w cieniu pięknej dzwonnicy, została zbudowana w całości z czerwonej cegły. Wzniesiono ją w IX wieku. W wieku X w kościele złożono relikwie św. Walburgii, od tego czasu kościół przyjął nazwę swojej patronki.
W wieku XI wracający z wyprawy krzyżowej Robert II Flandryjski podarował kościołowi, w podzięce za ocalenie ze sztormu, relikwie Świętego Krzyża. Od tamtej pory miasteczko stało się miejscem kultu. Dzisiaj słynie z odbywającej się tu corocznie procesji pokutników. Nowy transept oraz nawa z dwoma przęsłami zostały wybudowane w stylu neogotyku według projektu architekta z Gandawy Van Asshe. Wnętrze kościoła skrywa cenne zabytki sztuki sakralnej. Do najciekawszych należą wspaniałe stalle, których twórcą był Otmaer van Ommen (1596), ambona (1727) Hendrika Pulinxa Juniora z Brugii czy organy (1743) zbudowane przez Lille'a Godfrieda Goberta i Josepha Bosquet.
Również witraże w kaplicy Najświętszej Marii Panny są przykładem niezwykłego kunsztu twórców. Jednak najważniejszym skarbem kościoła jest niewątpliwie relikwia Świętego Krzyża. |
Divisor Vertical
Iglesia St. Nicolás
Pierwsza wzmianka o świątyni pochodzi z 1120 roku. Wtedy to biskup Terwaan powierzył opiekę nad świątynią młodemu opactwu św. Mikołaja. Kanonicy z opactwa posługiwali w świątyni aż do czasu Rewolucji Francuskiej.
Wczesnogotycka wieża powstała pod koniec XIII wieku, jej górna część została ukończona na początku wieku XIV. W roku 1494 oryginalny transept został zburzony i zastąpiony trzynawową budowlą.
Kościół zbudowany jest głównie z cegieł, ale także piaskowca, wapienia i kamienia z Tournai.
W XIX wieku wieża została odrestaruowana. Odtworzono iglicę, którą następnie ponownie zburzono. W 1960 roku zarówno dach jak i sklepienie wymagały ponownie renowacji.
W 48-metrowej wieży zamontowano 49 dzwonów, które tworzą tutejszy karylion. Najstarszy dzwon 't Bomtje pochodzi z 1379 roku, wykonał go Willem van Harelbeke. Niestety wieża jest zamknięta dla zwiedzających.
W nawie bocznej kościoła znajduje się krzyż Sodalicji, wykonany z hebanu i bukszpanu. W 1637 roku kanonik Jacob Clou założył Bractwo Zbawiciela Ukrzyżowanego, któremu ofiarował ten krzyż w 1639 roku. Bractwo to organizuje od 1646 roku procesję pokutną przechodzącą ulicami Veurne.
|
W ostatnią niedzielę lipca tysiące Belgów i przybyłych turystów podziwiają biorących udział w procesji setki pokutników, którzy w strojach z epoki przedstawiają historię sprzed i po narodzeniu Chrystusa, aż do ukrzyżowania i zmartwychwstania.
Wnętrze kościoła nie posiada zbyt wielu dzieł sztuki. Warto zwrócić uwagę na bogato zdobiony konfesjonał, rzeźbę Matki Boskiej z dzieciątkiem na rękach (XVII wiek) oraz na pulpit, a zwłaszcza na znajdujący się u jego stóp piękny monument przedstawiający postać św. Mikołaja.
Wnętrze kościoła nie posiada zbyt wielu dzieł sztuki. Warto zwrócić uwagę na bogato zdobiony konfesjonał, rzeźbę Matki Boskiej z dzieciątkiem na rękach (XVII wiek) oraz na pulpit, a zwłaszcza na znajdujący się u jego stóp piękny monument przedstawiający postać św. Mikołaja.
Warto również przespacerować się po parku miejskim (st. Walburga Park). Zachowały się tu ruiny zamku z XII wieku, jest również popiersie Paula Delvaux, pomnik George'a Grarda oraz rzeźby dłuta Willema Vermandere'a. 1,5 kilometra od miasta można zwiedzać niewielkie muzeum piekarnictwa. (Bakkerijmuseum). http://www.bakkerijmuseum.be/nl/home/
Zamek de Beauvoorde znajdujący się w uroczej wiosce Wulveringem, około 8,5 kilometrów od Veurne jest również miejscem popularnym wśród turystów.
http://www.kasteelbeauvoorde.be/fr |
Urocze Veurne leżące 6 kilometrów od granicy z Francją oraz niewiele więcej od pasa nadmorskiego zamieszkuje tylko około 12 tysięcy mieszkańców. Miasteczko bywa nazywane wiejską Flandrią w najpiękniejszym wydaniu.
|