Tongeren (fr. Tongres)
Urocze, niewielkie miasto w północno-wschodniej Belgii, położone nad rzeką Geer, będące najstarszym miastem w Belgii. Na przestrzeni ponad 2000 lat istnienia Tongeren było świadkiem wielu wojen. Na przemian niszczone i odbudowywane. Atakowane przez Hunów, Franków, Normanów i plemiona germańskie.
Mimo ogromu zniszczeń w mieście pozostało wiele budowli mogących świadczyć o świetności Tongeren w średniowieczu. Zobaczymy tu również wybudowany w II wieku n.e mur okalający miasto. Perłą w koronie są, będące na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, piękny beginaż oraz wspaniała gotycka bazylika.
Bazylika Najświętszej Marii Panny
Uznawana za najznakomitszy przykład gotyckiej architektury w Belgii. Była pierwszą gotycką bazyliką zbudowaną z kamienia po tej stronie Alp. Jej konstrukcja powstała na istniejącej tutaj już w IV wieku budowli romańskiej, której pozostałości zachowały się po dzień dzisiejszy w niższych kondygnacjach bazyliki. W XII wieku znajdowała się tutaj bardziej rozbudowana i typowo romańska budowla, po której zniszczeniu rozpoczęły się prace nad budową współcześnie istniejącej bazyliki. Budowę rozpoczęto w 1240 roku i trwała ona przeszło 300 lat do roku 1544. Najwyższym punktem bazyliki jest jej gotycka wieża, która góruje nad miastem i okolicą.
Najważniejszym skarbem bazyliki jest cudowna figura Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem, z drewna orzechowego, pochodząca z około 1479 roku. Jest to prawdziwa ikona Tongeren, o czym świadczą słynne w całej Europie Septynalia, czyli odbywające się raz na siedem lat uroczystości ku czci Najświętszej Marii Panny z Tongeren. Przyciągają każdorazowo 500 tysięcy ludzi. Orszak Maryjny, który prowadzi Maryję ulicami miasta i koronuje ją na koniec, liczy 3000 osób. Uroczystości te odbywają się od 1890 roku, kiedy to posąg został koronowany. W bazylice ten stojący pod baldachimem posąg znajduje się w północnym transepcie. W prezbiterium można podziwiać misternie zdobioną nastawę ołtarzową przedstawiającą sceny z życia Maryi. Bazylika jest otwarta codziennie w godzinach 9-17-wstęp wolny.
Skarbiec w Bazylice Najświętszej Marii Panny (Schatkamer) posiada jedne z największych zbiorów sztuki sakralnej w Belgii. Zgromadzono tu relikwiarze i monstrancje pochodzące nawet z X wieku. Najcenniejszym eksponatem jest, pochodząca z XI wieku, sprzączka Merowingów przedstawiająca pełną pobożności Głowę Chrystusa. Całość kolekcji zawiera skarby sztuki sakralnej od X do XIX wieku.
Skarbiec w Bazylice Najświętszej Marii Panny (Schatkamer) posiada jedne z największych zbiorów sztuki sakralnej w Belgii. Zgromadzono tu relikwiarze i monstrancje pochodzące nawet z X wieku. Najcenniejszym eksponatem jest, pochodząca z XI wieku, sprzączka Merowingów przedstawiająca pełną pobożności Głowę Chrystusa. Całość kolekcji zawiera skarby sztuki sakralnej od X do XIX wieku.
Dirección:
Museumkwartier 2 (Vrijthof)
www.teseum.be |
GODZINY OTWARCIA SKARBCA
wtorek-niedziela:
10.00-17.00 |
Precio de la entrada:
Dorośli: 6.00 €
|
Romański klasztor ─ po wschodniej stronie bazyliki znajduje się romański klasztor z XII wieku. Został on rozbudowany i przebudowany do obecnej postaci na początku XIII wieku, w celu umożliwienia rozszerzenia gotyckiego prezbiterium Bazyliki. Nagrobki, a także kaplice narożne pochodzą z późniejszego okresu. Między klasztorem a wejściem do Bazyliki, znajduje się romańska figura Chrystusa z XII wieku.
Tongeren najstarsze miasto Belgii
Ambiorix był królem walecznego plemienia eburonów, które zadało największą klęskę legionom Juliusza Cezara, prowadzonym przez Cotta w 54-53 p.n.e., w trakcie kampanii podboju Galii. Mimo że po tych wydarzeniach całe plemię zostało wymordowane legenda o nim oraz o jego bohaterskim wodzu przetrwała przez wieki. W 1866 roku pomnik przedstawiający Ambiorixa stworzony przez rzeźbiarza Jules Bertin stanął na rynku głównym w Tongeren, naprzeciwko Bazyliki Najświętszej Marii Panny. Współcześnie jest on jedną z głównych atrakcji miasta.
Kolumna Wolności (Perron) ─ w Biskupstwie Liège Kolumna Wolności jest symbolem władzy książęcej i wolności Dobrych Miast. Na początku kolumna została umieszczona na środku rynku głównego w Tongeren. W 1866 roku ten symbol wolności musiał zrobić miejsce dla pomnika Ambiorixa. W roku 1957 Kolumna została postawiona obok Muzeum Gallo-Romańskiego, a w 1985 roku przeniesiono ją do bieżącej lokalizacji.
Wieża Velinx była częścią średniowiecznego muru wybudowanego w XIII wieku. Zbudowano ją z krzemienia i z margli (skała osadowa), materiałów używanych przez Rzymian w średniowieczu do budowy. Wieża była połączona z małym mostem na rzece Jeker. Podczas I Wojny Światowej most ten został wysadzony.
Średniowieczne mury obronne ─ w wyniku zniszczenia miasta w 1213 roku przez wojska księcia Brabancji Hendrika I w roku 1241 rozpoczęto budowę średniowiecznych murów obronnych, które otaczały centrum miasta. Kilka części tych obronnych murów z XIII wieku nadal istnieje, wyznaczając ścieżkę naokoło średniowiecznego Tongeren. Najlepiej zachowane części położone są wzdłuż Leopoldwal i Elfde-Novemberwal. Jest także Wieża Tkaniny, będąca częścią murów okalających Beginaż oraz Wieża Velinx. W XV wieku mury miejskie zostały częściowo rozebrane, a w XVII wieku francuscy żołnierze zniszczyli bramy miasta. Mury obronne zostały przywrócone w XVIII wieku, jednak w końcu musiały ustąpić modernizacji w XIX wieku.
Mury obronne z czasów rzymskich ─ na obrzeżach starego miasta, zwłaszcza z północy na zachód, wciąż stoją imponujące pozostałości długiego na 4544 metry muru z II wieku. Mur ten wcześniej miał około 6 metrów wysokości i był wzmocniony w regularnych odstępach okrągłymi wieżami strażniczymi. Dostępu do murów chroniło kilka głębokich fos obronnych. Drogi wjazdowe do miasta zabezpieczone były monumentalnymi bramami. Od czasów średniowiecza, rzymskie mury obronne były systematycznie burzone a materiał wykorzystany do ich budowy, używano potem do budowy domów i dróg. Dlatego tylko rdzeń dawniej imponujących murów obronnych istnieje do dnia dzisiejszego. Wzdłuż tych murów, od drogi Bilzen do drogi Liège wybudowano deptak.
Ratusz ─ przed wielkim pożarem z 1677 roku, stary ratusz był usytuowany w narożu rynku głównego i St-Truiderstraat. Na początku XVIII wieku podjęto decyzję o budowie nowego, istniejącego do dziś ratusza. Stanął on na miejscu zburzonych sukiennic. Budowa według planów architekta z Liege Pascala Barbier trwała od 1737 do 1759 roku. Klasycystyczny styl budowli jest dobrym przykładem stylu obowiązującego w XVIII wieku na tych terenach. Wewnątrz dominują meble z Liege i obrazy w stylu Ludwika XV. Ratusz jest zamknięty dla zwiedzających.
Pomnik Wojenny w Tongeren ─ jest to pomnik wojenny upamiętniający wszelkie ofiary i zniszczenia, jakich doznało Tongeren podczas Wojny Światowej. Odsłonięcie pomnika, które odbyło się dnia 28 kwietnia 1926 roku, uświetnił swoją wizytą Król Albert I. Pomnik wykonano z błękitno-szarego piaskowca. Posiada on cztery gargulce (ozdobne zakończenie rynny lub fontanny) w kształcie głowy lwa. Pierwotnie część pomnika będąca fontanną była wyłożona mozaiką.
Muzeum Gallo-Romańskie znajduje się przy ulicy Kielenstraat 15. Jest to wspaniałe muzeum, uhonorowane w 2011 roku tytułem najlepszego muzeum w Europie. Atrakcyjne wyświetlacze, wspaniałe obiekty i prezentacje multimedialne przybliżają historie ludzi, którzy żyli na tych terenach przed wiekami. Światy neandertalczyków, Galów i Rzymian ożywają ponownie. Muzeum Gallo-Roman regularnie organizuje ekscytujące wydarzenia, ekskluzywne wystawy i fascynujące warsztaty.
Dirección:
Kielenstraat 15, 3700 Tongeren |
Horario de apertura:
wtorek-piątek: 9.00-17.00 sobota, niedziela: 10.00-18.00 |
Precio de la entrada:
7 Euro |
The Moerenpoort to jedna z sześciu oryginalnych bram broniących wejścia do miasta. Jako jedyna pozostała do dnia dzisiejszego. Zbudowano ją w 1379 roku. Współcześnie wieża pełni rolę muzeum. Znajdziemy w niej eksponaty dotyczące historii miasta. Skarby muzeum znajdują się na trzech piętrach. Ze szczytu wieży można podziwiać panoramę centrum miasta oraz piękny średniowieczny beginaż.
Beaterio ─ przekraczając bramę Moerenpoort, znajdujemy się nagle w otoczeniu małych domów, średniowiecznych kościołów, wąskich, pokrytych brukiem, uliczek. W miejscu, gdzie czas się zatrzymał. To beginaż. Jeden z najstarszych we Flandrii. Wybudowano go w połowie XIII wieku, tuż przy rzece Jeker. Tworząc jakby miniaturowe miasto w mieście. Ten uroczy zakątek od 1998 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Iglesia de Santa Catalina lepiej znany jako kościół beginażu lub kościół braci. Jest jedną z najstarszych świątyni w mieście. Ten wczesnogotycki kościół z 1294 roku na przestrzeni wieków był kilka razy niszczony i odbudowywany. Obecny barokowy łuk i sygnaturka (mała wieża kościelna, w której zazwyczaj umieszcza się najmniejszy z dzwonów, również zwany sygnaturką) zostały wprowadzone do kościoła w XVIII wieku.
Po Rewolucji Francuskiej kościół wszedł w posiadanie Komisji Kościelnej w Tongeren. Przekazała ona w 1899 roku kościół w ręce (na 99 lat) Braci Franciszkanów. Stąd popularna nazwa Kościół Braci. We wnętrzu kościoła św. Katarzyny znajduje się bogata kolekcja dzieł sztuki, szczególnie na uwagę zasługują drewniane rzeźby i obrazy. Wśród najważniejszych obiektów są: ambona wykonana przez Robrechta Verburgh w 1711 roku, w stylu Ludwika XIV, obraz w głównym ołtarzu namalowany przez Caspara de Crayer w XVII wieku i figura Chrystusa cierpiącego, ufundowana przez Beginkę Annę de Floz.
Muzeum beginek znajduje się na terenie beginażu, w domu z 1660 roku. Zwiedzający dowiedzą się, kim były beginki, jak żyły, z czego się utrzymywały. Podczas wizyty można zwiedzić wystawę skarby beginek, obejrzeć film Beginki w Niderlandach, oraz odwiedzić piwnice z piwem beginek, sklep i ogród ziołowy.
Dirección:
Onder de Linde 12 3700 Tongeren |
Horario de apertura:
wtorek-niedziela 14.00-17.00 |
Precio de la entrada:
4 de euros |